DOKTOR NA TALÍŘI 2: Nejhustší a nejlepší jogurt na světě. A k němu návštěva statku s robotem zemědělce Karla Srba
Článek s receptem: Nejhustší a nejlepší jogurt na světě je konečně na světě!
Recept si určitě pečlivě zapište. Je velmi jednoduchý a skutečně nejlepší. Jsme si tím jisti! Odzkoušený je hned několikrát nejen u nás v redakci, ale i u spousty přátel.
Nápad přišel na pastvině v Soběšíně
Na statku Karla Srba v Soběšíně nad Sázavou jsme natáčeli na jaře. Bylo krásné počasí a krávy se spokojeně pásly venku. Tedy až do našeho příjezdu. Ve chvíli, kdy jsme vstoupili do ohrady, bylo celé stádo u nás a začalo být dost veselé...:-) Klid stáda byl pryč, dojnice se zajímaly o kameru a naše rozkroky... :-)
Takhle přítulné jsem je ještě nikdy neviděl, říkal tehdy majitel statku Karel Srb a představil nám svého velkého pomocníka - dojícího robota. Staré babičky už dojit krávy nechodí a mladší tato práce neláká, uvedl statkář a dodal, že robot je sice velmi drahý, ale návratnost je dobrá.
Krávy, které mají všude volný pohyb, lákají k robotovi pamlsky. Ve chvíli, kdy se dojnice začne krmit, robot vysune rameno, krávě umyje a vydesinfikuje vemeno a podojí jej. Následně dojnici oevře vrátka a pustí k sobě další krávu, popsal Karel Srb s tím, že na statku https://farmasrb.cz/ prodávají mléko do mlékárny a maso pod přísným veterinárním dohledem i jednotlivcům.
Recept na jogurt
Potřebujete jen:
- 2 litry klasického čerstvého, pasterovaného mléka /může být polotučné nebo plnotučné a klidně může být studené z chladničky/
- 130 g sušeného mléka /polotučné nebo plnotučné/
- 1 lžička jogurtové kultury nebo 1/2 lahvičky AKTIMELU bez příchuti /z Aktimelu je to naprosto vynikající jogurt/
Všechno rozmícháte, ideálně lehce rozmixujete, tak aby v mléčné směsi nebyly hrudky /čím jemněji směs rozmixovaná bude, tím krémovější a pevnější bude výsledný jogurt/.
Nalijete do sklenic dobře umytých a vypařených horkou vodou a uzavřete víčkem.
Vložíte na plech do trouby, tak aby se jednotlivé sklenice vzájemně nedotýkaly.
Troubu zapnete na 45 st. Celsia. Jogurt bude při této teplotě zrát 8 - 12 hodin.
Pokud bude i po osmi hodinách stále tekutý, zvyšte teplotu na 50 st. Celsia a příště ji tak nastavte od začátku /každá trouba hřeje prostě jinak/.
Jogurt konzumujte vychlazený, v ledničce při 2 st. Celsia vydrží i dva měsíce.
Poznámka: David Frank /autor Doktora na talíři/ dělá jogurt ze šesti litrů mléka do klasických sklenic na 1 kg medu. Toto množství se přesně vejde na jeden plech v troubě. Suroviny si tedy vynásobí třikrát. Jen AKTIMELU stačí jedna lahvička místo jedné a půl.