COŽEBOX 2: Polární záře a zmatky s mimořádnými červánky? Cožebox s nádhernými záběry a meteorologem RNDr. Petrem Dvořákem
Článek: Polární záře nebo červánky
Večerní nebe nad Českou republikou se na začátku roku zbarvilo do krvavě rudého odstínu. Lidé sledovali neobvyklou podívanou téměř z celé země. Na sociálních sítích se objevily tisíce fotografií a mnohé z nich s popiskem nebo s dotazem, zda se jedná o polární záři. Jak to bylo doopravdy? Co se stalo? Proč si lidé pletli polární záři s červánky a naopak? Všechno perfektně vysvětí meteorolog RNDr. Petr Dvořák.
Novoroční nebe přichystalo pro Čechy nečekanou podívanou
Pokryla ho sytě rudá a jasně oranžová barva způsobená neobvykle silnými červánky. Jev navíc trval neobvykle dlouho, až do samotného západu Slunce. Meteorologové zároveň v tu dobu hlásili výskyt polární záře. Ta se měla objevit ve stejnou noc a to způsobilo zmatek. Sociální sítě zaplavilo množství fotografií červánků. "Tohle není normální, konečně vidím polární zář!" napsala paní Pavla. Nebyla sama. Tisíce dalších lidí se domnívali, že pozorují polární záři neboli Auroru Borealis.
Mezi červánky a polární září je zásadní rozdíl
Sami jsme polární záři natáčeli během uplynulého roku třikrát. Mezi oběma jevy, červánky a polární září je zásadní rozdíl. Stačí vědět, že červánky přicházejí těsně před západem slunce, kdy je na obzoru ještě vidět denní světlo, zatímco polární záře se objevuje nad severozápadním obzorem až po setmění a je to osvětlené nebe, nikoliv mraky. Jak vzniká taková polární záře vysvětluje jeden z předních českých meteorologů, autor oblíbeného YT kanálu https://www.youtube.com/@Fotton330channel Petr Dvořák:
"U nás je tento úkaz poměrně vzácný. Když už u nás vidíme polární záři, tak je převážně červené barvy. Ta červená barva se vytváří ve větších výškách, kdežto červená barva se vytváří v menších výškách. A protože se polární záře tvoří hlavně v polárních oblastech a my jsme tady už poměrně vzdálení, tak tu zelenou barvu, která je poměrně nízko, už máme za obzorem."
Polární zář se vyskytuje nad severním i jižním pólem a to proto, že zemské magnetické póly zachytávají elektricky nabité částice slunečního větru a jednoduše řečeno je stáčejí k sobě. Čím silnější je sluneční erupce, tím vyšší je pravděpodobnost, že se polární záře dostane blíž k rovníku a tím pádem i nad naše území. Od nás nejblíže jsou polární záře běžně vidět nad Skandinávií. V reportáži můžete vidět nádherné záběry polární záře, které jsme natočili na Islandu.
Za červánky je zodpovědné sluneční světlo
Meteorolog zároveň dodává, že za červánky, na rozdíl od polární záře, kterou způsobují sluneční erupce, je zodpovědné sluneční světlo, které se rozptyluje v atmosféře:
"Atmosféra u slunečního záření nejvíc rozptýlí modrou složku světla. Červená barva se naopak rozptyluje nejméně a když je menší rozptyl, tak to světlo více prochází atmosférou. Když je ráno a večer Slunce nad obzorem, v tu chvíli prochází světlo velkou vrstvou atmosféry, a proto vidíme západy a východy Slunce červené."
COŽEBOX na téma polární záře a červánky jsme natáčeli z kraje roku 2025. Využili jsme i záběry polárních září, které byly nad územím České republiky vidět v roce 2024 mimořádně hned několikrát.